reede, 8. detsember 2017

Kirurgia

Kirurgia õppepäev Kliinikumis toimus 5. detsembril. Õppejõuks oli Toomas Ellervee. Alustasime õppepäeva õpperuumis, kus Ellervee rääkis meile lühidalt kirurgiast. Juba natukese aja pärast saime ise proovida kunstnahal õmblemist. Meile jagati kätte kunstnahaga padjad ja instrumendid, milleks olid kirurgilised käärid ja pintsetid. Samuti saime niidi koos nõelaga, mille pakendi avamiseks oli eraldi tehnika, et nõel ei määrduks. Õppejõud näitas meile, kuidas hoida kääre ja pintsete õigesti käes, ning seejärel saimegi hakata õmblema. Alguses tundus see väga keeruline ja aeganõudev töö, kuid kui sain asjast aru, läks juba kiiremini. Õmblemine oli palju keerulisem, kui ma olin arvanud. Seejärel läksime operatsioonide osakonda. Selleks oli meil vaja panna selga vastav riietus, müts ja mask, kuna osakond on väga steriilne. Alguses saime vaadata läbi akna maksa siirdamist, kuna sinna meid juurde ei lastud. Seejärel liikusime edasi ja saime minna vaatama erinevaid operatsioone, kuna kõik ühte operatsioonisaali minna ei saanud. Umbes 2-4 inimest sai minna ühte operatsioonisaali. Mina sain näha neeru tuumori ehk vähi eemaldamist. Operatsiooni ei viidud läbi avatult, vaid tehti laparoskoopilisel meetodil, kus inimese kõhuõõnest oli sisse viidud laparoskoop, ehk toru, mille otsas on kaamera, ning sellel meetodil on patsiendi toibumine operatsioonist märksa lihtsam. Saime ekraanilt jälgida, mida kirurgid teevad. Väga huvitav oli näha nii lähedalt inimese sisikonda. Neeru tuumori eemaldust ma kahjuks ei näinudki, kuna kirurgidel oli raskusi neeru leidmisega, ning selleks nad pidid päris palju rasvkudet läbi lõikama. Senini on see õppepäev olnud minu kõige lemmikum, kuna sain näha operatsiooni nii lähedalt ja eriti huvitav just seetõttu, kuna on endalgi plaan minna tulevikus kirurgiaga seonduvat eriala õppima.

Stomatoloogia

Stomatoloogia õppepäev 28. novembril toimus Polikliinikumis. Õppejõuks oli Silvia Russak. Alguses oli lühike umbes veerandtunnine sissejuhatus stomatoloogiasse, mis tegeleb suuõõne, hammaste ja lõualuude haiguste raviga. Samuti saime brošüürid hammaste hoolduse kohta. Seejärel tehti ringkäik stomatoloogia osakonnas. Esmalt külastasime õpperuumi, kus tudengid saavad praktiseerida näidiste peal oma tööd. Pärast seda nägime, kuidas saavad tudengid ka päris patsientidel oma oskusi praktiseerida, kuid seda alles kolmandal kursusel. Tagasi loenguruumi jõudes rääkis õppejõud meile stomatoloogia ajaloost. Väga huvitav oli see, et ta tõi näiteks pilte ka enda õppeaastatest. Russak rääkis meile ka üldisest õppekorraldusest ning sain teada, et hambaarsti eriala kestab viis õppeaastat. Sain teada palju erinevaid fakte, näiteks kui varakult tekivad lootel hambad ja kui vähesed inimesed kaks korda päevas hambaid pesevad. Samuti sain teada kui paljudel inimestel populatsioonist esineb hambakaariest. Russak rääkis ka suitsetamise kahjulikkusest ning samuti muudest teguritest, mis hambaid kahjustada võivad. Ka see õppepäev oli väga hariv ja vajalik.

Kardioloogia

Kardioloogia õppepäev toimus 21. novembril Kliinikumis, õppejõuks oli Kristina Lotamõis. Alguses oli loeng, kus seletati kardioloogiast ehk südamehaigustest täpsemalt. Nägime erinevate saatekirjade näiteid, mis olid väga raskesti mõistetavad, kuna sisaldasid palju lühendeid, mis on mitte meditsiini õppijale arusaamatud. Samuti rääkis õppejõud meile vererõhust ja milline on normaalne vererõhk ning ta tõi ka välja selle, et kõrge vererõhk on üks suuremaid surma põhjuseid. Pärast loengut läksime edasi intensiivravi osakonda, kus nägime paari patsienti. Patsientidel oli küljes mitmeid aparaate, mis hoidsid neid stabiilsena. Meile näidati ka elektrilist elustamisseadet, mis elustab inimese eest. Kuna elustamine on niivõrd raske füüsiline töö ning ei pruugi olla piisavalt jõudu, et inimene elustada, siis just sellepärast on see aparaat vajalik. Seejärel saime jälgida kahte erinevat protseduuri: üheks neist oli TEVAR (Thoracic Endovascular Aortic Repair), kus niiöelda parandati aorti sellele võrgu lisamisega. Samuti nägime veresoonte sondeerimist. Viimast oli huvitav vaadata, sest ma küll teadsin selles protseduurist, kuid ma ei teadnud, et inimene on ärkvel kui seda tehakse ja et seda viiakse läbi vaid kohaliku tuimestusega. Minu arvates oli õppepäev väga huvitav ning eriti huvitav oli jälgida TEVAR’it ning sondeerimist.

Sisehaigused

Sisehaiguste õppepäev toimus Kliinikumis 14. novembril. Erinevatest haigustest rääkisid erinevad õppejõud. Margus Lember oli esimene õppejõud ning tema rääkis üldisemalt sisehaigustest ning kliinikumist. Järgmine õppejõud oli Annika Valner, kes on reumatoloog. Reumatoloogid tegelevad liigestehaigustega ning lihashaigustega. Annika Valner rääkis meile üldisemalt reumatoloogiast ning tõi näiteks erinevaid pilte haigustest. Õppejõud Svetlana Matjus, kes on endokrinoloog rääkis meile teadatuntumatest sisenõrenäärmete haigustest nagu näiteks diabeet. Saime teada diabeedi ravi kohta ning mis erinevused on esimese ja teise tüübi diabeedi vahel. Riina Salupere rääkis gastroenteroloogiast ehk seedetrakti haigustest. Ta rääkis ka gastroenteroloogia uuringutest ning nägime kapselendoskoopi, millega viiakse läbi sondeerimist. Kapselendoskoop neelatakse alla ning see sisaldab väikest kaamerat ning sellega on võimalik hinnata peensooles olevaid haigusi. Õppepäev oli huvitav, kuid endal ei tekkinud suuremat huvi ühegi eriala vastu.

Ergonoomika

Ergonoomika õppepäev toimus 19. september Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis, õppejõuks oli Maie Timm. Esmalt tuli jaotuda gruppidesse ning sõita ratastooliga. Sõitsime ratastoolidega kallakutel ja tõusudel ning samuti läbisime erinevaid takistusi näiteks sõitsime slaalomit ja tagurpidi, samuti proovisime ratastooli trepist alla ja üles saada. Viimane oli üpris keeruline, kuna pidi olema väga ettevaatlik, et ratastoolis olev inimene ei kukuks. Seejärel saime kargud ning tegime need endale parajaks. Pidime karkudega kõndima ning liikuma trepist üles ja alla, mis oli väga keeruline, oli vaja tasakaalu, et trepist mitte alla kukkuda. Lõpuks saime paarilisega proovida, mis tunne on pimedal inimesel, selleks tuli ühel siduda silmad kinni ja teine pidi aitama teda liikumisel. Kõndisime niimoodi läbi koolimaja ning pärast vahetasime kohad. Nii juhendamine kui ise pime olemine oli samuti päris keeruline. Selle õppepäeva jooksul õppisime tundma, milline on ratastoolis oleva inimese elu ja kuidas neid abistada, kuidas liigelda karkudega ja kuidas juhendada nägemise kaotanud inimest.

Radioloogia

Radioloogia õppepäev toimus 17. aprillil Kliinikumis, õppejõuks oli Martin Reim. Radioloogias diagnoositakse haigusi kasutades enamjaolt kii...